Про бібліотеку

Історія бібліотеки с. Заводське
(буського району, львівської області)
 
Бібліотеки – це скарбниці багатств людського духу.
Г. Лейбніц
 
Історія заснування бібліотеки пов’язана з історією села Заводське, а історія села тісно пов’язана із заснуванням птахофабрики «Львівська». За поселенням закріпилася стара назва «Адами». В 1956 р на базі кормо-радгоспу була створена перша на Львівщині і в Західній Україні птахофабрика «Львівська», а село отримало назву – «Заводське». Стара назва села – «Адами», походить від назви  поселення польських колоністів на честь пана Адама. 
Що стосується бібліотеки то, в 1925 р у фільварку п. Бедені в одному з будинків була відкрита хата-читальня, як осередок товариства «Просвіта» на добровільні пожертвування населення, пана Бедені та місцевих підприємств. Тоді хата – читальня налічувала близько 5 тисяч книг, до якої могли ходити жителі села. Хата-читальня як сільська культурно-освітня установа була тоді найнижчою ланкою українських просвітніх організацій, які організовували селян до культурної та господарської праці.
       При читальні села нерідко діяли драматичні гуртки, організовували хор. Хата-читальня почала в ті часи випускати газету «Народна справа», тоді завідуючою хати-читальні була Горишевська Я. Б. В 1970 р хату-читальню перетворили у профспілкову бібліотеку з підпорядкуванням її птахофабриці «Львівській», в приміщенні якої сама була розміщена бібліотека. Пізніше її розмістили  в центрі села біля старої школи в приміщенні профспілкового будинку культури (клубу), а на посаду завідуючої бібліотеки була призначена Кулик-Бака М. М., яка пропрацювала на цій посаді з 1970р. по  2011р. 
      В 1979 р бібліотеку переведено в приміщення дитячого садочку «Сонечко». Бібліотека займала три кімнати: в першій кімнаті був розміщений дитячий фонд, в другій кімнаті – читальний зал, в третій – книжковий фонд для дорослих. 
        В 1989р було побудовано профспілковий Будинок культури, потім Народний дім, і бібліотеку переміщують на другий поверх, де вона знаходиться до сьогодні, має приміщення площею 80 кв. м., вміщено дитячий та дорослий фонди, читальний зал.Станом на 1.01.2012р. книжковий фонд бібліотеки становив 9552 книг. Зараз Заводська сільська бібліотека-філіал належить до Буської районної ЦБС.
      У процесі свого історичного існування Заводська сільська бібліотека набувала нових функцій, які забезпечували її функціонування і розвиток. 
     Наприкінці 90-х рр.. ХХ ст. бібліотека розгорнула значну просвітянську роботу. Вона проводила години пам’яті жертв Голодомору (1932-1933рр.), літературні вечори, виховні години в школі, а також різноманітні акції із залученням дітей і дорослих до читання книг та культурно-просвітницької роботи. 
         Сьогодні сільська бібліотека має активний виховний вплив на своїх читачів. Особливо це виявляється у роботі з дітьми та юнацтвом.
        У 2012 році депутатом Львівської обласної ради Сергійом  Сенчуком бібліотеці подаровано персональний комп'ютер, підключено швидкісний інтернет, web-камеру, для користування і спілкування жителів села з рідними, владою. На базі бібліотеки створено гурток «Комп'ютерна техніка і я», бібліотекар навчає  читачів володіти комп’ютерними технологіями.  
       Без комп’ютерної техніки неможливо уявити сучасну бібліотеку. Найголовніше -  читачі повинні досконало володіти комп’ютером, комп’ютерною технікою, Інтернетом – це вимога часу, яка сприяє розвитку читацьких вмінь читачів, запитів, інтересів, культурі читання. У планах роботи бібліотеки – підготовка електронного каталогу книг.  
      В умовах сьогодення організація навчально-виховного процесу школи спрямована на виховання учня - суб’єкта культури і власної життєтворчості. Сільська бібліотека є складовою частиною навчально-виховного процесу і відіграє важливу роль у досягненні своєї мети і завдань. Учні які часто відвідують бібліотеку стали: культурними, вихованими, швидше йдуть на контакт з бібліотекарем, вчителями, однокласниками, стали більш комунікабельними, прагнуть більше знати, цікавляться довідковою, науково-пізнавальною, новою літературою; вміють пояснити прочитане, виділяти головне, знають більше прізвищ поетів та письменників, збагатили свій словниковий запас, пропонують прочитану ними книгу іншим учням.
       Сутність інформаційної роботи  бібліотеки полягає в тому, щоб довести до читача всю ту інформацію, якою бібліотека володіє. 
    Місія бібліотеки – створювати людям умови для духовного росту, самоосвіти, і самовиховання.   
      Сучасний сільський бібліотекар постійно опановує широке коло джерел бібліографічної інформації, оволодіває новими методами бібліографічного пошуку та інноваційними технологіями бібліотечно-бібліографічного обслуговування. 

Література:
       Стефанюк Х. Історія бібліотеки села Заводське, Буського району, Львівської області / Х. Стефанюк // Звітна наукова конференція викладачів, аспірантів, співробітників та студентів РДГУ, 21-22 лют. 2012р. Секція «Актуальні проблеми бібліотекознавства і бібліографознавства» / Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. — Рівне: РДГУ, 2012. — 71 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар